HR Špecialistka Dana: “Je fajn vidieť výsledok svojej práce.”

16. marca 2015 – Rozhodli sme sa nechať vás nahliadnuť pod pokrievku práce náborových pracovníkov Express People. Predstavujeme vám prvú z nás – Danu Bandrejovú.

Danka, prezraď nám na úvod, aká je vlastne tvoja funkcia?

V Express People pracujem ako HR Špecialistka – Recruiterka. Keď som nastúpila, mala som na starosti nábor nízko kvalifikovaných pracovných síl. Dnes zastrešujem interné pozície.

Práca v HR

Ako si sa do Express People dostala?

Tak, ako tisícky iných uchádzačov, hľadala som si prácu a zaslala som životopis cez portál Profesia. Nestihla som zaslať až tak veľa životopisov. Mala som proste šťastie. Z Express People sa mi ozvali, absolvovala som prvé a po týždni aj druhé kolo pohovorov. Na druhom kole som už za stolom sedela priamo s jedným z konateľov spoločnosti. Tak nejak som vycítila, že ide do tuhého. (úsmev) Dodnes si presne pamätám, keď mi spätne volal môj terajší šéf so slovami, že som to pravdepodobne čakala, no a že ma teda prijali. Popravde, nečakala som to až tak automaticky, keďže určite o toto miesto bojovalo viacero dobrých kandidátov. Zrejme som ich však presvedčila svojimi doterajšími skúsenosťami a výrečnosťou. Ani som sa nestihla spamätať a za pár dní som nastupovala do novej práce.

Čo podľa teba zavážilo?

Z veľkej mieri zrejme moje predchádzajúce pracovné skúsenosti. Už od puberty som bola naučená nesedieť doma, ale brigádovať, naberať pracovné návyky. Doma človek peniaze, žiaľ, nevysedí. Aj rodinná situácia ma donútila zarábať si na vlastné vreckové a mať niekedy aj dve brigády súčasne. Vďaka tomu dnes mám za sebou viaceré relevantné pracovné skúsenosti. Mala som možnosť okúsiť prácu v call centre, ako asistentka v reklamnej agentúre, stážovala som v advokátskej agentúre, zistila som, ako to funguje v banke. Pár kvapiek potu som vypotila aj pri hamburgeroch v známom fast foode. Neskôr ma to zavialo do oblasti ľudských zdrojov a pracovala som ako recruiterka v personálnych spoločnostiach.

Prečo ťa zaujala práve oblasť ľudských zdrojov a personalistiky?

Počas štúdia na obchodnej akadémii som pochytila prvé administratívne návyky. Zároveň som sa už od malička vyžívala v komunikácii s ľuďmi. Ako malá som do svojich aktivít zapájala celú rodinu. Posadila som ich do obývačky a vysielala pre nich spravodajstvo a počasie z pripravených papierov. Inokedy som sa zavrela do izby a nahrávala z rádia hitparády a pesničky. Potom som ich pretáčala a pridávala pár slov. Predstavovala som si, že moderujem. Keď si na to dnes spomeniem, bola to strašná zábava. 🙂

Mám proste rada kolektív ľudí, keď sa okolo mňa vždy niečo deje. Práve preto som sa v Express People našla. Na druhej strane je to občas aj stresujúce. Najmä, keď sa mi zrazu nakopí 20 rôznych úloh. Vždy sa ale snažím zachovať si chladnú hlavu, nájsť poriadok v chaose a odviesť prácu dobre. Musela som si nájsť svoj vlastný systém, aby som dokázala úlohy zvládať rýchlo aj dobre. Na veľa vecí musím prichádzať sama za pochodu. Práve istá samostatnosť mi vyhovuje a vidím v nej veľké pozitívum. Dokáže ma správne nakopnúť.

Práca v HR

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Prídeš do práce, dáš si kávičku a čo ďalej?

(smiech) Nie, nie, kávu nepijem. Takže prídem do práce, zapnem si notebook a pomaly sa to začne rozbiehať. Skontrolujem maily, pokračujem v rozpracovaných úlohách z predchádzajúceho dňa. Každý náborár má na starosti konkrétne pracovné pozície. Denne teda obsadzujem tie svoje. To znamená telefonické obvolávanie ľudí, tzv. call screening, vedenie osobných aj skupinových pohovorov. Práca s databázami, papierovačky. Ak je to potrebné, školím nových kolegov. Momentálne mám obdobie, keď dosť často uskutočňujem assessment centrá. Aj práve teraz dolaďujem všetko potrebné, aby to prebehlo bez komplikácií.

Zároveň riešim ďalšie úlohy podľa priorít. Sem-tam je čas na obed. (smiech) Svoju prácu sa nesnažím brať len ako prácu, ale ako poslanie. Jedine tak viem odviesť dobrý výkon. Nie je to len o tom, že prídem do kancelárie, odrobím si svojich 8 hodín a dostanem za to peniaze. Keď mi niekedy uchádzač zavolá o siedmej večer, tak to proste vybavím, pretože možno je aj on vo finančnej tiesni rovnako, ako som ja bola kedysi.

Čo máš na svojej práci najradšej?

Mám rada ten pocit, keď reálne niekomu nájdem prácu a viem, že to ten človek skutočne potrebuje. Je tiež dobrý pocit neskôr toho človeka aj osobne opäť stretnúť a potriasť si s ním ruku. Naposledy som obsadzovala na diaľku do Čiech pozíciu koordinátora. Pred pár dňami som v Čechách bola a na danom projekte som sa konkrétne s tým človekom stretla. Videla som, že sa mu darí, zaúča sa. Je vždy fajn vidieť výsledok svojej práce. Práve to ma hecuje k ešte lepším výkonom.

Takisto som človek, ktorý má okolo seba rád ten správny zhon. Viem, že keď ráno prídem k nám do centrály Express People, s odbitím ôsmej hodiny to všetko začne prúdiť a naberať obrátky. Ako v takom osom hniezde. Baví ma, že tu sa vždy niečo nečakané udeje a treba to riešiť. Je to proste „crazy“ a to ma baví. (úsmev)

Čo by si odporučila záujemcovi o pozíciu v personálnej agentúre? Aký by to mala byť osoba?

Človek musí mať pri tejto práci najmä nervy, dobré srdce a hrošiu kožu. Musí sa vedieť otriasť a ísť ďalej. Učíme sa predsa na chybách, a práve tie nás posúvajú ďalej.

Takisto by to mala byť osoba veselá, energická, dynamická, trpezlivá. Aj cieľavedomá. Schopná zvládať stres. Ja sama som v začiatkoch mala občas chuť poplakať si na záchode. Stačilo ale niekoľko minút a zas ma to prešlo. A práve to ma neskôr nakoplo a posunulo ďalej.

Určite je fajn na sebe pracovať už od skorého veku. Mňa veľmi, naozaj veľmi obohatilo absolvovanie jazykového pobytu v USA, priamo na Hawai´i, na slnečnej a známej pláži Waikiki. Bola som hodená do neznámeho sveta, nútená riešiť veci sama a v angličtine. Bol to zážitok a neskutočná skúsenosť. V personálnej agentúre je to všetko o komunikácii. Základ je komunikovať. Kto nedostatočne komunikuje, nemá v oblasti ľudských zdrojov veľkú šancu.

Práca v personálnej agentúre

Čo by si robila, keby si nepracovala v personálnej agentúre?

To je zatiaľ najťažšia otázka. (úsmev) Neviem, fakt neviem, čo iné by som robila. Chcem pracovať v administratíve a práve v oblasti ľudských zdrojov. Každý má svoje ciele a méty, ktoré by chcel dosiahnuť. Ja by som chcela pôsobiť naďalej v personalistike a v tomto smere sa rozvíjať.

Otázka na záver: Po akom povolaní si najviac túžila ako dieťa?

Práca v personálnej agentúre

Čítajte viac o práci náborára v personálnej spoločnosti:

Pohovor zo strany kandidáta aj konzultanta