Ako byť hviezdou pohovoru? 2. časť

03. marca 2015 – V prvej časti seriálu Ako sa stať hviezdou pohovoru sme vás na pohovor pripravovali. Poradili sme vám, ako správne napísať životopis aj sprievodný mail. V druhej časti sa teda budeme venovať už samotnému pracovnému pohovoru.

Ako byť hviezdou pohovoru?

Deň pred pohovorom

Pripravte sa na pracovný pohovor už doma a zamerajte sa na tieto oblasti:

Vaše údaje. To, čo máte v životopise by ste mali vedieť aj z hlavy. Personalista tieto informácie overuje. Pre vás je to šanca a priestor povedať o daných informáciách viac.

Informácie o firme. Mali by ste vedieť nielen meno firmy, v ktorej sa o pozíciu uchádzate, ale aj informácie o jej činnosti, histórii či predstaviteľoch, niekedy dokonca aj o konkurencii. Najlepším zdrojom takýchto informácií je webová stránka firmy alebo články o nej.

Obsah inzerovanej pozície. Pripomeňte si obsah pozície pred pohovorom, prípadne si inzerát vytlačte a zoberte so sebou na pohovor. Pripravte si otázky k pracovnému miestu, aby ste zdôraznili svoj záujem o danú pozíciu. (Neraz sa mi stalo, že uchádzač na pohovore nevedel ani názov pozície – smrteľne vážne!)

Psychická pohoda. Pred pohovorom sa snažte nestresovať. Buďte v pohode. Nenechajte sa rozčúliť alebo vytočiť. Berte pohovor ako stretnutie, na ktorom chcete ukázať to najlepšie, čo vo vás je.

Často kladené otázky

Na väčšine pohovorov dostanete aj rovnakú sériu otázok, na ktoré si vopred pripravte odpovede. Medzi tie najčastejšie patrí:

Čo viete o našej firme?

Prečo sa hlásite na túto pracovnú pozíciu a čo od nej očakávate?

Čo bolo náplňou vašej práce v predchádzajúcom zamestnaní?

Uveďte konkrétny projekt, na ktorom ste pracovali

Aké sú vaše záujmy?

Aké sú vaše najväčšie úspechy?

Aký plat si predstavujete?

Aké sú vaše 3 kladné a 3 záporné vlastnosti?

Vyhnete sa tak trápnemu tichu. Príprava je dôležitá hlavne pre introvertov, ktorí nemajú také pohotové reakcie a nie sú tak „ukecaní“ ako extroverti. Dobrou prípravou môžu tieto povahové rozdiely eliminovať.

Telefonický pohovor

Ešte predtým, než sa dostanete na osobný pohovor, môže vám personalista zavolať. Môže ísť o pohovor zameraný na predbežný výber, tzv. prescreening, kedy personalista zisťuje, či skutočne spĺňate podmienky na prijatie, overuje si informácie alebo váš záujem. Snahou je zistiť aj to, ako pôsobíte a reagujete na neočakávané situácie. Preto sa snažte odpovedať na otázky jasne, výstižne a pohotovo. V telefóne buďte prívetivý a ústretový, lebo to, ako reagujete, je tiež faktorom vo výberovom procese.

Príchod na pohovor

Na pohovor príďte načas. Ani nie o 20 minút skôr ani neskôr. Osoba, ktorá sa s vami bude rozprávať, má takmer určite nejaký program, a tak či tak budete ticho sedieť na recepcii alebo v zasadačke. Ideálny príchod na pohovor je 5 minút pred dohodnutým časom.

Ak náhodou na pohovor meškáte, tak dotyčnému zavolajte, napíšte email alebo SMS a oznámte mu to dopredu. Pokúste sa aspoň odhadnúť čas, kedy prídete. Nie je nič horšie, ako keď niekto dlho mešká, nedá to nikomu vedieť a keď príde, tak sa tvári, že sa nič nestalo.

Dobré rady

  • Nezabudnite si priniesť občiansky preukaz, životopis, prípadne aj vytlačenú pracovnú ponuku a blok s perom na písanie poznámok.
  • Ak vás požiadali priniesť nejaké materiály (napr. diplomy), nezabudnite na ne.
  • Pred pohovorom nefajčite, cigaretový dym z vás bude cítiť ešte niekoľko minút po dofajčení.
  • Ak máte žuvačku v ústach, vyhoďte ju.
  • Vypnite si mobilný telefón.

Priamo na pohovore

Počas rozhovoru udržujte očný kontakt. Uvoľnite sa, spolupracujte, snažte sa rozvíjať dialóg a navodiť príjemnú atmosféru.

  • Na odpovede si nechávajte dostatočný čas. Nechajte druhú osobu dohovoriť, neskáčte jej do reči.
  • Odpovedajte na každú otázku, aj keby ste odpoveď na ňu mali napísanú v životopise.
  • Vyhýbajte sa vágnym odpovediam, typu môže byť, niečo podobné som už robil, a nič nehovoriacim všeobecným frázam, ako som flexibilný, tímový hráč.
  • Spomeňte vaše konkrétne skúsenosti a situácie. Pracovný pohovor je miesto, kde máte väčší priestor hovoriť o svojich schopnostiach a vlastnostiach.

V závere pohovoru zvyčajne dostanete priestor na vlastné otázky.  Osobne mám túto časť pohovoru najradšej. Tu sa ukáže ako ste personalistu počúvali. Je to pre vás ideálny priestor, ako si doplniť informácie a uistiť personalistu, že máte skutočný záujem o ponúkanú pozíciu. Najväčšia chyba, akú môžete v tejto fáze urobiť je, že zostanete ticho. Určite odporúčam mať vopred pripravené otázky.

Autor: Peter Klačan, Area Manager

Čítajte ďalšie rady pri hľadaní práce:

Ako byť hviezdou pohovoru? 1. časť

11 tipov pre starších uchádzačov

Veľtrhy, na ktorých by ste nemali chýbať