Ako byť hviezdou pohovoru? 1. časť

09. februára 2015 – Proces hľadania práce býva zdĺhavý a často krát sa uchádzači stretávajú s podobnými otázkami a komplikáciami. Rozhodli sme sa preto spísať zoznam najčastejších chýb, na ktoré by ste si mali dávať pri písaní životopisov a posielaní emailov pozor.

Príprava na pohovor

Životopis

Naša základná vizitka pri prezentácii sa pred zamestnávateľom. Obsahovať by mal iba tie najdôležitejšie informácie. Zároveň by sme však mali byť konkrétni a vyhýbať sa príliš všeobecným tvrdeniam.  Je veľmi dôležité pripraviť si životopis na konkrétnu pozíciu, na ktorú reagujete. Ako na to?

Pracovné skúsenosti

Mnoho uchádzačov sa uspokojí so suchým názvom pozície a heslovitým popisom náplne práce. Čo tak pre zmenu byť originálny? Skúste napísať, na akých konkrétnych projektoch ste pracovali, čo ste dosiahli, aký efekt to malo. Miesto odrážok použite celé vety. Rozprávajte svoj príbeh a zaujmite.

Takto vyzerá väčšina „klasických“ životopisov:

Pozícia: Projektový koordinátor

Náplň práce: koordinácia projektu, reporting.

Ak však chcete zaujať, skúste životopis obzvláštniť:

Pozícia: Projektový koordinátor

Náplň práce: Pri zverenom projekte som zabezpečoval kompletnú starostlivosť o projekt, od objednávky materiálov, implementáciu pracovných postupov, ich zapracovanie do výrobného procesu, po výstupnú kontrolu výrobku a prípadné reklamácie. Výsledkom bol finálny produkt za ktorý som plne zodpovedal.

Vzdelanie

To isté sa týka aj škôl, ktoré ste navštevovali. Vyzdvihnite svoje silné stránky, čosi výnimočné. Účasť na súťaži, reprezentácia školy, organizovanie majálesu, prispievanie do školského časopisu? Ak ste nepatrili ku príliš aktívnym študentom, stále môžete vypichnúť, čomu ste sa venovali v záverečnej práci či referátoch. Opäť máte jediný cieľ – odlíšiť sa a zaujať.

Znalosti

V tejto časti by ste opäť mali byť výstižný a napísať čosi „k veci“, v závislosti od pozície, na ktorú sa hlásite. Vyzdvihnite niečo z tejto pracovnej oblasti, v čom ste naozaj dobrý. Buďte konkrétny.

Zároveň však objektívne ohodnoťte svoje zručnosti – jazykové aj počítačové. Ak ste boli cez leto v Anglicku, neznamená to automaticky, že ste fluent English speaker. Ak robíte pol roka s Photoshopom, možno dokážete vytvoriť obrázok do prezentácie, ale s návrhom dizajnu nového webu by ste mali problém. Takže prezentovať sa – to áno, ale objektívne.

Záujmy

Pokúste sa neskĺznuť ani v tejto časti životopisu do vypísania najväčších klišé – cestovanie, knihy, filmy, kamaráti. Buďte konkrétnejší. To, že chodíte radi s kamarátmi v piatok na pivo, si nechajte pre seba.

Radi cestujete? Kde konkrétne ste už boli? Čítate knihy? Ktorých autorov máte radi? Venujete sa konkrétnemu športu? Spomeňte niečo, čo vás odlišuje od ostatných.    

Formát životopisu

Vášho náborára/náborárku určite potešíte, ak si pre zmenu svoj životopis uložíte namiesto Word súboru do súboru .pdf. Súbor pomenujte konkrétne – Vaše meno a priezvisko. Keďže náborár dostáva desiatky životopisov od rôznych uchádzačov, ľahšie sa mu orientuje, ak nie je každý druhý životopis pomenovaný Životopis.

Sprievodný email

Väčšina náborárov si najprv prečíta váš sprievodný email, až potom otvorí životopis. Dajte si preto rovnako záležať na tom, čo do emailu napíšete.

Emailová adresa

Určite viac zapôsobíte, ak odošlete svoj email z adresy meno.priezvisko@domena.com, ako z vašej súkromnej adresy satan666@azet.sk alebo ozran@centrum.sk.

Predmet emailu

V tejto časti nechajte svoju kreatívnosť na uzde. Ak sa uchádzate o pozíciu Koordinátora vo výrobe, prípadne vás aj v pracovnej ponuke vyzývajú, aby ste takto pomenovali predmet svojho emailu, určite tak urobte. Vyhnete sa tak situácii, že vás náborár nebude kontaktovať, pretože nedokážete splniť ani základné požiadavky.

Obsah emailu

Naopak samotný sprievodný text slúži na to, aby ste človeka „na druhej strane“, svojho potenciálneho zamestnávateľa, zaujali. Dajte si preto záležať na obsahu. Neposielajte duplicitné emaily, ktoré rozpošlete do každej firmy a agentúry, len zmeníte základné údaje. Buďte konkrétni a pokúste sa zaujať tým, v čom ste naozaj dobrí.

Napríklad:

Dobrý deň,

zaujala ma pracovná ponuka HR špecialistu, ktorú som našiel na vašom webe. HR oblasti sa venujem už dva roky, pracoval som pre týchto a týchto klientov. Mám skúsenosti s prípravou pracovných pohovorov aj ich vedením. Mám výbornú znalosť zákonníka práce, nakoľko som sám pripravoval pracovné zmluvy a podklady pre mzdy . Som držiteľom certifikátu xyz – Personalistika. Viac informácií o mojich pracovných skúsenostiach a znalostiach nájdete v priloženom životopise a v mojom motivačnom liste.

S pozdravom

Ján Veselý

 

Ak ste si už úspešne pripravili životopis, zaslali ho a dostali aj pozitívnu odpoveď, stojíte pred ďalšou náročnou úlohou. Správne sa pripraviť na samotný pohovor. V pokračovaní nášho článku sa dozviete,  čo všetko by ste si mali zistiť o firme, ako sa prezentovať priamo počas interview a čomu sa radšej vyhnúť.

 

Autor: Peter Klačan, Area Manager